G-1FMKSJRXCE

مصرف قرص ضد بارداری یا اِل دی و تأثیر آن بر ناباروری

زمان تقریبی خواندن 9 minutes


قرص ضد بارداری یا LD، همانطور که از نامش پیداست، نوعی قرص خوراکی است که برای جلوگیری از حاملگی ناخواسته در سراسر جهان استفاده می‌شود. قرص ضد بارداری یا LD مثل هر قرص دیگری می‌تواند عوارض متفاوتی داشته و تغییراتی در بدن مصرف کننده بوجود آورد. در مورد قرص LD سؤالات زیادی از قبیل؛ نحوه‌ی مصرف LD، زمان مصرف، دوز مصرف، عوارض رایج قرص LD، زمان کار کردِ قرص در بدن و غیره از طرف زنان پرسیده می‌شود. که در ادامه‌ی مقاله به همه‌ی این سؤالات اشاره شده و شما برای پیدا کردن پاسخ سؤالِ خود می‌توانید تا آخر، این مقاله را مطالعه کنید.

قرص ضد بارداری یا LD چیست؟

بدنِ زنان هر ماه با میانگین ۲۸ روز به طور منظم تازه‌سازی شده و برای بارداری آماده می‌شود. به این چرخه‌ی ۲۸ روزه، چرخه(دوره) قاعدگی می‌گویند. در مغز دو غده‌ی درون‌ریزِ هیپوتالاموس و هیپوفیز وجود دارد. هیپوتالاموس غده‌ی هیپوفیز را تحریک می‌کند. بر اثر این تحریک، غده‌ی هیپوفیز شروع به کار شده و دو هورمون لوتئینی FSH وLH را ترشح(آزاد) می‌کند. وظیفه‌ی FSH رشد دادن فولیکول‌های تخمدان است. فولیکول‌ها در تخمدان دو هورمون استروژن و پروژسترون را تولید می‌کنند. هنگامی که FSH ‌ فولیکول‌ها را تحریک میکند، فولیکول‌ها استروژن آزاد میکنند. با بالا رفتن مقدار استروژن به هیپوفیز دستور داده می‌شود و هیپوفیز تولید FSH را متوقف میکند. بعد تولید LH بیشتر شده و تخمک آزاد می‌شود. پر باری سلول‌ها، در فولیکول خالی باعث تبدیل آن به جسم زرد میشود. این ساختار باعث آزاد شدنِ پروژسترون می‌شود.

اگر بارداری صورت نگیرد، مقدار پروژسترون کاهش یافته و چرخه‌ی قاعدگی دوباره شروع می‌شود. داخل قرص ضد بارداری دو هورمون استروژن و پروژسترون وجود دارد که در صورت مصرف از وقوع حاملگی جلوگیری میکنند.بنابراین برای نداشتن حاملگی ناخواسته میتوانید از قرص ضد بارداری یاLD استفاده کنید. LD اثر بخشی بالا و عوارض کمی دارد و احتمال پیشگیری از حاملگی درLD نزدیک به ۱۰۰٪ است. لازم به ذکر است، که قبل از مصرف قرص ضد بارداری یا LD باید به پزشک مراجعه کرده و معاینه شوید. همه‌ی زنان می‌توانند از قرص ضد بارداری استفاده کنند، به جز کسانی که شرایط خاصّ دارند. قرص LD به غیر از پیشگیری از حاملگی، برای منظم سازیِ قاعدگی و یا کم کردن دردِ ناشی از قاعدگی تحت نظر پزشک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه‌ی مصرف قرص ضد بارداری یا LD

قرص ضد بارداری یا LD مثل هر قرص دیگری نباید خودسرانه مصرف شود. فرد ابتدا باید به پزشک مراجعه کرده و معاینه شود. بعد از معاینه، اثر هورمون‌های دارو به شخص، باید مورد بررسی قرار گیرد. و داروی مناسب و دوز مصرف و زمان مناسب از طرف پزشک تعیین شود. قرص‌های ضد بارداری به شکل‌های مختلفی وجود دارند و به صورت بسته‌های ماهانه‌ی ۲۱روزه، ۲۴روزه یا ۲۸روزه هستند.
هنگامی که مصرف قرص LD آغاز می‌شود، باید در همان زمان(ساعت) به طور منظم استفاده شود. و تا پایان بسته بدون وقفه ادامه داده شود. پس از پایانِ بسته، استفاده از قرص LD به مدت یک هفته قطع شده و خونریزی قاعدگی رخ می‌دهد. پس از خاتمه‌ی خونریزی قاعدگی(پریود)، مصرف بسته‌ی دوم قرص ضد بارداری شروع شده و قرص با همان دوز(مقدار) و زمانِ تعیین شده، استفاده می‌شود. اما اگر بعد از پایانِ بسته‌ی قرص LD خونریزی قاعدگی رُخ ندهد، باید تست حاملگی داده شود. چون ممکن است فرد باردار باشد. در صورت رخ ندادن قاعدگی(پریود) اگر مادر مصرف قرص ضد بارداری یا LD را ادامه دهد، ممکن است به نوزاد آسیب‌های جدی وارد شود.

انواع قرص ضد بارداری یا LD

انواع قرص‌های ضد بارداری یا اِل دی

همانطور که گفته شد، قرص اِل دی برای پیشگیری از بارداری و همچنین برای منظم سازی عادتِ ماهانه (پریود) از طرف بیشتر زنان مورد استفاده قرارمی‌گیرند. LD با توجه به هدف استفاده و شکل و محتوا، انواع مختلفی دارد که در زیر به آن‌ها اشاره شده است.

 • قرص ضد بارداری ترکیبی: استفاده از قرص‌های ترکیبی یکی از رایج‌ترین روش‌های برنامه‌ریزی خانواده‌ها برای پیشگیری از بارداری است. قرص های ضد بارداری ترکیبی شامل دو هورمون استروژن و پروژسترون هستند و به دو زیر گروه مونو فازیک(تک مرحله‌ای) و مولتی فازیک(چند مرحله‌ای) تقسیم می‌شوند.

مونو فازیک(تک مرحله‌ای): این قرص‌ها به صورت یک ماهه از طرف زنان مصرف می‌شوند. بسته‌ها شامل ۲۱قرصِ فعال و غیر‌فعال هستند و برای مصرف آسان زیر هر قرص نام روز مصرفش نوشته شده است. محتویاتِ بسته‌های قرص‌های فعالِ مونو فازیک مقدار هورمونی یکسانی دارند. فرد مصرف‌کننده باید در اواخر هفته‌ی مصرف از قرص غیرفعال استفاده کند، تا پریود اتفاق بیافتد.

مولتی فازیک(چند مرحله‌ای): همانند قرص مونو فازیک به صورتِ یک ماهه مصرف می‌شود. این قرص‌ها دارای مقادیر مختلفی هورمون هستند. در اواخر دوره‌ی مصرف باید قرص‌های غیر‌فعال، بخاطر پریود شدن فردِ مصرف‌کننده، استفاده شود.

 • قرص‌های ضد بارداری اورژانسی(فوری): قرص‌های ضد بارداری اورژانسی حاوی پروژسترون با دوز بالایی هستند. از این قرص‌های ضد بارداری در صورت داشتن رابطه‌ی جنسی محافظت نشده، فراموش کردن مصرف قرص ضد بارداری، سوء استفاده‌ی جنسی یا پاره شدن کاندوم، استفاده می‌شود. مصرف قرص‌های ضد بارداری اورژانسی برای زمان‌های خاص است و روش معمولی برای پیشگیری از حاملگی محسوب نمی‌شود. این قرص‌ها به طور موقت آزاد شدن تخمک را مهار کرده و باعث لقاح و عدم بارداری می‌شود. قرص‌های ضد بارداری اورژانسی باید اسرع وقت و نهایتاً تا ۷۲ ساعت بعد از مقاربت جنسی محافظت نشده، استفاده شوند. اگر بارداری اتفاق بیافتد دیگر مصرف قرص فایده‌ای ندارد.

خطراتِ استفاده از قرص اِل دی با قرص‌های دیگر

زنانی که همزمان با قرص اِل دی، روزانه داروی دیگری را هم مصرف می‌کنند، باید پزشک خود را از نام دارو و زمان مصرفش مطلع سازند. زیرا ممکن است دارو، کارایی قرص ضد بارداری را کاهش دهد. برای مثال اگر زنی روزانه کنارِ قرص اِل دی داروی دیگری مثلِ ضد صرع، داروی ضد افسردگی، ضد HIV یا اِچ آی وی و غیره استفاده می‌کند، ممکن است این دارو‌ها اثر‌بخشی قرص اِل دی را کاهش داده و حاملگی ناخواسته اتفاق بیافتد.

آیا قرص ضد بارداری منجر به ناباروری می‌شود؟

زنان زیادی باور دارند که قرص ضد بارداری یا اِل دی منجر به ناباروری می‌شود، اما این موضوع صحّت ندارد. زیرا با مصرفِ قرص ضد بارداری یا LD هیچ پیشرفتی در بدن فرد نسبت به ناباروری بوجود نمی‌آید. همانطور که می‌دانید، زنی که از قرص اِل دی استفاده می‌کند، بعد از اتمام بسته پریود می‌شود. و اگر تصمیم به بارداری یا حاملگی داشته باشد می‌تواند مصرف قرص اِل دی را قطع کند. بنابراین مصرف قرص اِل دی منجر به ناباروری نمی‌شود.

فایده‌های مصرف قرص ضد بارداری یا اِل دی

قرص اِل دی به مدت ۲۴ ساعت می‌تواند در شکل‌گیری حاملگی‌های نا‌خواسته مؤثر باشد. از فایده‌های دیگر قرص ضد بارداری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدتی پس از قطع مصرف قرص اِل دی عملکرد‌های تولید‌مثلی به حالت اولیه باز می‌گردد. و اگر فرد مایل باشد پس از مدت کوتاهی می‌تواند باردار شود.
 • قرص اِل دی در جلوگیری از دوره‌های قاعدگی دردناک مؤثر است.
 • خطرِ بارداری خارج رَحمی را کاهش می‌دهد.
 • مصرف قرص ضد بارداری یا اِل دی می‌تواند خونریزی شدید ناشی از قاعدگی را کنترل کند.
 • می‌تواند به صورت دوره‌ای برای درمان کیست‌های عملکردی تخمدان استفاده شود.
 • در کاهش تنش قبل از قاعدگی که به سَندرم پیش از قاعدگی (PMS) معروف است، می‌تواند مؤثر باشد.
 • مصرف اِل دی، ممکن است ریسک سرطان رحم را کاهش دهد.
 • در درمان بیماری اندومتریوز می‌تواند استفاده شود.
 • تحت کنترل پزشک برای پیشبرد یا به تأخیر انداختنِ تاریخ قاعدگی از قرص اِل دی می‌توان استفاده کرد.

معایب مصرف قرص ضد بارداری یا اِل دی

شکایت‌هایی از جمله افزایش وزن، کاهش میل و تقاضای جنسی، تغییر وضعیت بدن، حساسیت سینه‌ها و سر درد در بین مردم شنیده می‌شود. از دیگر معایب مصرف قرص ضد بارداری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پس از استفاده از قرص ضد بارداری ۲ الی ۳ ماه لکه بینی یا خونریزی دیده می‌شود.
 • پس از استفاده از قرص LD ممکن است حالت تهوع داشته باشید(در صورت داشتن حالت تهوع نباید مصرف قرص قطع شود.)
 • روزانه به طور منظم و در همان ساعت باید مصرف شود.
 • خطر تشکیل لخته‌ی خون را افزایش می‌دهد.

لازم به ذکر است که قرص ضد بارداری یا اِل دی را در دوران بارداری و یا دوران مشکوک به بارداری نباید مصرف کنید. همچنین زنانی که مبتلا به انسداد عروقی، دیابت، پر فشاری خون، بیماری‌های کبدی و خونریزی شدید واژینال هستند، باید از قرص ضد بارداری یا اِل دی استفاده نکنند. و یا در صورت استفاده، باید تحت نظر پزشک مصرف کنند.

آیا قرص ضد بارداری یا اِل دی باعث اضافه وزن می‌شود؟

قرص ضد بارداری از اولین تولیدش تا الان تغییرات زیادی کرده است. و سطح هورمون موجود در قرص ضد بارداری یا اِل دی امروز در مقایسه با قرص ضد بارداری در گذشته بسیار پایین است. این امر یعنی کم بودنِ سطح هورمون، باعث از بین رفتن اثرات هورمون‌هایی می‌شود، که ارتباط مستقیمی با افزایش وزن دارند. بنابراین، ممکن است پس از ۲ هفته از شروع LD در برخی افراد ورم ایجاد شده و بعد از مدتی در برخی افراد می‌توان اضافه وزن را مشاهده کرد.

عوارض جانبی قرص ضد بارداری یا اِل دی

همانطور که گفته شد، قرص ضد بارداری یا اِل دی برای پیشگیری از حاملگی‌های نا‌خواسته بسیار مؤثر است. اما این قرص هم مثل هر قرص دیگری می‌تواند در برخی افراد عوارض جانبی ایجاد کند. حالت تهوع، سردرد، خونریزی یا لکه بینی بین دوره‌ها(پریود)، کاهش میل جنسی، حساسیت سینه و تغییرات خلقی از عوارض رایج قرص ضد بارداری است. البته این نوع عوارض قرص اِل دی با عادت بدن به رژیم جدیدِ هورمونی، ظرف چند ماه خود به خود از بین می‌روند. اگر عوارض جانبی مشاهده شده ناشی از قرص ضد بارداری بهبود نیافت، باید به پزشک مراجعه کنید، تا پزشک وضعیت شما را بررسی کند.

عوارض جانبی قرص ضد بارداری به بیان دیگر:

 • حالت تهوع
 • باد کردن و نفخ
 • سردرد
 • حساسیت سینه(پستان)
 • گر‌گرفتگی
 • افزایش اشتها و چاقی
 • تغییرات خلقی و دیگر مسائل عاطفی
 • لکه بینی یا خونریزی بین پریود‌ها
 • لخته شدن خون
 • کاهش میل جنسی
 • لکه‌های قهوه‌ای روی صورت

چه کسانی نباید از قرص ضد بارداری یا LD استفاده کنند؟

عوارض جانبی قرص ضد بارداری در برخی افراد با وجود استفاده‌ی منظم به مدت ۱-۲ ماه ادامه پیدا می‌کند. و فرد باید پزشک خود را از وضعیت خود مطلع سازد. اما افراد مبتلا به دیابت، فشار خون بالا، سکته‌ی مغزی، بیماری دریچه‌ی قلبی، انسداد عروقی و کسانی که برایشان تشخیص سرطان پستان داده شده، نباید از قرص ضد بارداری یا اِل دی استفاده کنند. همچنین مصرف قرص ضد بارداری در حضور برخی بیماری‌های عصبی توصیه نمی‌شود. افراد بالای ۳۵ سال و همچنین افراد سیگاری باید از قرص ضد بارداری استفاده نکنند. بنابراین بسیار مهم و ضروری است، که قبل از مصرف ِ قرص ضد بارداری یا اِل دی به پزشک مراجعه کرده و مشورت کنید.

سخن پایانی

مصرف قرص ضد بارداری یا اِل دی مؤثرترین روش برای پیشگیری از حاملگی‌های ناخواسته است. که به صورت روزانه و به طور منظم باید مصرف شود. افراد باردار و افراد مشکوک به باردار نباید از قرص اِل دی استفاده کنند، زیرا ممکن است به نوزاد آسیب برساند. از رایج‌ترین عوارض قرص ضد بارداری می‌توان به حالت تهوع، سردرد، لکه بینی یا خونریزی و غیره اشاره کرد. البته قبل از مصرف قرص ضد بارداری یا اِل دی باید به پزشک مراجعه کنید.

هشدار!

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسئولیت یازمگزین را مطالعه کنید

در حال ارسال
بررسی کاربر
5 (3 رای ها)
رتبه بندی نظرات 0 (0 بررسی ها)
منبع www.medicalpark.com.tr
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال ارسال